Intensywnie czerwone policzki – objaw zdrowia czy choroby?

Niegdyś kraśne policzki były objawem zdrowia, jednak współcześnie mogą być poważnym problemem w codziennym funkcjonowaniu. Czerwienienie się pod wpływem mrozu, silnego wiatru czy podrażnień substancjami chemicznymi to normalna reakcja skóry. Jeśli jednak powtarza się zbyt często i intensywnie, a nasza skóra nie potrafi samodzielnie wrócić do naturalnego kolorytu, należy udać się do dermatologa i odkryć prawdziwe przyczyny takiego stanu rzeczy. Czym mogą być spowodowane wypieki na twarzy i jak im zapobiegać?

rumien

Zaczerwienienie skóry może być spowodowane rumieniem naczynioruchowym, który wywoływany jest przez szereg czynników. Może to być zarówno wymieniona wcześniej temperatura, jak również specyficzna dieta (np. zbyt ostra) bądź alkohol. Wiele osób w ten sposób reaguje również na sytuacje stresowe, zdenerwowanie bądź zakłopotanie, co nierzadko mocno wpływa na poczucie własnej wartości, otwartość oraz kontakty międzyludzkie. Czerwone policzki i obszar nosa to również pierwsze objawy trądziku różowatego, których absolutnie nie należy lekceważyć.

Kiedy nasza skóra zmieni kolor na czerwony, należy obchodzić się z nią bardzo ostrożnie. Warto zasięgnąć porady kosmetologa lub, w poważniejszych sytuacjach, dermatologa. Specjalnie dobrane kosmetyki oraz zabiegi pozwolą ograniczyć objawy czerwienienia, poprawią komfort naszej skóry, uspokoją ją i wzmocnią ją od środka. Skóra ze skłonnością do rumieni powinna być także pod szczególną ochroną przeciwsłoneczną, osłonięta od wiatru i silnych, drażniących substancji.